Apie savanorystęSavanorystė apibrėžiama kaip laisvas įsipareigojimas atlikti visuomenei naudingą, tačiau mažai arba visai neapmokamą darbą.

Savanoriškas darbas – tai galimybė kiekvienam, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, religinių bei politinių įsitikinimų, amžiaus ir sveikatos, panaudoti savo sugebėjimus ir patirtį, realizuoti savo pomėgius, įgyti naujų žinių bei įgūdžių, susirasti naujų draugų, tapti reikalingu kitiems, gerai praleisti laisvalaikį, įsitraukti į darbą ir dalyvauti visuomenės gyvenime, keičiant jį pagal bendruomenės poreikius.

Jungtinių tautų organizacija (JTO) 1985 m. gruodį atskira rezoliucija pakvietė visas valstybes kasmet gruodžio 5-ąją švęsti tarptautinę savanorių dieną. Šia diena stengiamasi didinti ekonominį ir socialinį bendradarbiavimą, skatinti žmonių domėjimąsi savanoriavimu.

 

„Būti savanoriu – verta, nors už tai pinigų niekas ir nemoka. Tai – lyg mainai: padėdamas kitam – pats gauni dvigubai. Todėl šiandieną ypatingai svarbu sukurti tinkamą teisinę aplinką savanoriškos veiklos plėtra“, – Prezidentė Dalia Grybauskaitė

 

„Žmonės, savo noru be atlygio padedantys bendrapiliečiams, tvirtų kultūrinių tradicijų kraštuose suprantami ir priimami kaipasmenybės, integruojančios visuomenę, artinančios jos narius,keliančios ir socialinę, ir bendrąją krašto kultūrą į aukštesnį lygmenį“, – Prezidentas Valdas Adamkus

 
 
2008 m. TNS GALLUP atliko tyrimą „Savanorystė Lietuvoje„. Tyrimu buvo siekiama nustatyti Lietuvos gyventojų nuostatas savanoriškos veiklos atžvilgiu ir dalyvavimą savanoriškoje veikloje. Iš viso apklausti 1020 gyventojai.

Paklausti, kaip jie supranta, kas yra “savanorystė”, žmonės spontaniškai minėjo veiklas ir asociacijas, kurias galima suskirstyti į  tris grupes:
  • Darbas savo noru, savanoriška veikla
  • Darbas be atlygio
  • Armija, armijos savanoriai

Lietuviai yra gana atviri savanorystei – net 46 procentai teigia per pastaruosius 12 mėn. dalyvavę savanoriškoje veikloje. Net 81% 15-19 metų amžiaus moksleivių nurodė dalyvavę savanoriškoje veikloje.

Požiūrio į savanorystę problema: ši veikla stokoja pagarbos ir pripažinimo visuomenėje.

Su tyrimu smulkiau galite susipažinti atsisiuntę šį failą – tyrimas.

2011-ieji Europos Komisijos buvo paskelbti savanoriškos veiklos metais. Labai džiugu, kad šiais metais Lietuvoje buvo priimtas ir teisinę savanorystės bazę apibrėžiantis įstatymas. Su juo galite susipažinti mūsų skiltyje Failai.